Anamur Haber Ajansı
HV
21 TEMMUZ Pazar 12:50

Ayhan’dan, "Anemurium Antik Kentte Yapılan Betonarme Yapı" Açıklaması

CHP Anamur İlçe Başkanlığı düzenlediği basın toplantısında Ören Antik kentte yapılan betonarme bina inşaatının uygun olmadığı ile ilgili açıklamada bulundu.

ANAMUR
Giriş Tarihi : 05-07-2024 13:28
Ayhan’dan,

HAVVA ULU

Parti ilçe binasında düzenlenen basın toplatışına ilçe örgütleri ve partililer katıldı.

CHP Anamur İlçe Başkanı Arif Çakırcı ve CHP Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Komisyonu Başkanı Ali İlhan Ayhan’ın birlikte yaptıkları açıklamada;

“Geçmişi Milattan Önce 4.Yüzyıla Ait Olduğu Tahmin Edilen Anemurium Antik Kentimiz 1. Dereceden Sit Alanı Olup; Ülkemiz Ve Dünya Mirasının Nadide, Değerli Bir Kültür Mirasıdır.

Yaklaşık 2 Bin Yıldır Varlığını Koruyan Anemurium Antik Kentinin Restorasyon Ve Çevre Düzenlemesi Adı Altında Girişi Kısıtlanmış Ve Vatandaşlarımızın Ziyaretine Kapatılmıştır.

1. Dereceden Sit Alanlarında Betonarme Yapıların Olamayacağıyla Alakalı Yasalarımız Net Olsa Da, Restorasyon Adı Altında Antik Kentimiz İçinde Yapılan Betonarme Yapı İnşaa Edildiğini Üzülerek Görmüş Bulunmaktayız.

Geçmiş Belediyeler Döneminde Mobil Duş Ve Tuvalet Yapımına Dahi İzin Verilmeyen Anemurium Antik Kenti İçinde,

Çevre Düzeni Adı Altında Yapılan Bu Ucube Yapıdan,

 Bir An Önce Vazgeçilmesini Ve Şu Ana Kadar Yapılan Yerin,

 Antik Kent Kalıntılara Daha Fazla Zarar Vermeden Eski Haline Getirilmesini CHP Anamur İlçe Başkanı Olarak Talep Ediyorum.

Bu Talebimiz İlgili Kurumlar Tarafından Yerine Getirilmez İse Burada Yasalara Uygun Bir Şekilde Direniş Gösterilecektir.

Daha Önce Turizm Uygulamaları Kapsamında Doğal Güzelliklerin Nasıl Rant İçin Heba Edildiğine Şahit Olduk.

Aynı Durumun Kentimizin Başına Gelmemesi İçin, Çıkar Gruplarının Rant Alanına Dönüşmemesi İçin Tüm Anamurlu Hemşehrilerimi  ve Siyasi Partileri Anemurium Antik Kentine Sahip Çıkmaya Davet Ediyorum. “

AdminAdmin

YORUMLAR