Anamur Haber Ajansı
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 00:02

Çamlıyayla Karageçit'te gönüllerle birlikte çevre temizliği yapıldı

Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde Çevre Haftası çerçevesinde gönüllülerle birlikte çevre temizliği yapıldı.

Mersin
Giriş Tarihi : 05-06-2024 14:33
Çamlıyayla Karageçit'te gönüllerle birlikte çevre temizliği yapıldı


ANAMUR HABER AJANSI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, 5-11 Haziran Çevre Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutlayarak, çevre bilinci ve farkındalığı oluşturacak. Bu yıl 'Çevremiz İyiyse Biz de İyiyiz' sloganıyla yola çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilk etkinliği Çamlıyayla’da bulunan, Karageçit bölgesinde yaptı.
Mersin Sup Kulübü, Akdeniz Running Kulübü ve Sayapark AVM iş birliğinde gerçekleşen çevre temizlik etkinliğine hem kulüp üyeleri hem de gönüllüler katıldı. Etkinlikte çocuklar da yer aldı. İnsanların, havası ve doğal atmosferi dolayısıyla piknik yapmak ve gölü görmek için gittiği Karageçit bölgesinde çevre temizliği yapan Çevre Koruma Dairesi ekipleri, doğada gözden uzak herhangi bir alanının da insan eliyle ne kadar kirletildiğini göstermiş oldu.
Katılımcılar, önce insanlar tarafından çevreye atılan çöpleri toplayarak, temizlik yaptı. Temizlik sonrası onlarca poşet çöp çıktı. Toplanan çöpler arasında hiç biri doğaya ait olmayan, plastik ve cam şişeler, ürün ambalajları, izmaritler, poşetler ve karton parçaları yer aldı. Bölgeyi temizleyen katılımcılar daha sonra Mersin Sup Kulübü öncülüğünde Karageçit Gölü üzerinde sörf tahtaları ile gösteri gerçekleştirdi. Etkinlikte, çeşitli sloganların yazılı olduğu dövizler de bulundurularak, çevre ve doğa adına mesajlar verildi.
"Herkesi iklim değişikliğine dikkat çekmeye davet ediyorum"
Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Denetleme Şube Müdürü Tuğba Sanal, her yıl 5-11 Haziran Çevre Haftası kapsamında farklı etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi. Karageçit’te yaptıkları etkinlikten ve hafta boyu yapacakları etkinliklerden bahseden Sanal, "Etkinliğimiz yaklaşık 250 gönüllümüzle başladı. Önce biraz çevre temizliği yaptık, ardından Mersin Sup Kulübunü’nden arkadaşlarımız diğer gönüllerimizi de yanlarına alarak Karageçit Gölü üzerinde bir gösteri düzenlediler. Etkinliklerimiz hafta boyu devam edecek. Önce bir teknik gezi yapacağız. Ardından 5 Haziran'da Etkinlik Merkezi’nde çocuklarımız için atölyeler olacak. 8 Haziran’da atölyelerimiz ve etkinliklerimiz devam edecek" dedi.
İklim krizine ‘dur’ diyebilmek için insanların bazı konularda dikkatli davranması gerektiğini vurgulayan Sanal, "İklim değişikliği en büyük krizimiz olmaya başladı. Çevre hepimizin dikkat etmesi gereken bir şey, gelecek nesillere aktaracağımız en önemli mirasımız. O yüzden herkesi çevreye daha duyarlı olmaya, iklim değişikliğine daha fazla dikkat çekmeye, atıklarımızı doğru toplamaya ve doğru atmaya davet ediyorum" diye konuştu.
"Doğayı temiz tutalım, geleceğimizi koruyalım"
Etkinliğe katılan Akdeniz Running Kurucusu Deniz Birgül de Çevre Haftası’nda ortak bir paydada bir araya geldiklerini ifade ederek, “Biz 30 kişi geldik. Ekip arkadaşlarımız ve gönüllü arkadaşların desteğiyle temizlik yaptık. Bu tarz sosyal projelere destek vermeye devam edeceğiz" dedi.
Mersin Sup Kulübü Kurucusu Mehmetcan Özdemir ise etkinliğin çevre için önemli olduğuna işaret ederek, “Doğayı temiz tutalım, geleceğimizi koruyalım. Olabildiğince sürdürülebilir yaşamı benimseyerek; sürdürülebilir ürünler kullanarak, tek kullanımlık ürünler kullanmayarak çevremizi temiz tutalım ve geleceğe destek olalım" diye konuştu. Özdemir, çevreyi temiz tutmak konusunda insanlara da büyük iş düştüğünü kaydetti.

AdminAdmin

YORUMLAR