Anamur Haber Ajansı
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 18:44

Çocuklar çim adam yaptılar, kukla gösterisiyle eğlendiler

Akdeniz Belediyesi tarafından, '5 Haziran Dünya Çevre Günü' dolayısıyla çocukların interaktif şekilde katıldığı, çim adam üretimi, ebru sanatı ve kukla gösterisinin yer aldığı etkinlik düzenlendi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-06-2024 08:00
Çocuklar çim adam yaptılar, kukla gösterisiyle eğlendiler


ANAMUR HABER AJANSI

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü öncülüğünde, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün desteğiyle organize edilen etkinlikte, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı’ndan (ZİÇEV) çocukların geri dönüşüm malzemeleri kullanarak yaptığı resim sergisi açıldı. Ebru sanatçısı Fehmi Açık’tan ebru kursu alan çocuklar, çim adam yapımı ve kukla gösterisi gibi aktivitelere de katıldı. Kültür ve sanat evlerinden kreş çocuklarının da anneleriyle katıldığı etkinlikte, doğanın korunması ve sürdürülmesi, çevre temizliği ile geri dönüşüm konularında farkındalık oluşturan etkinlikler düzenlendi. Etkinlikte konuklara, geri dönüşümü mümkün çanta, kalem ile tohum ve toprak hediye edildi.
"Bizler doğaya muhtacız"
Başkan Yardımcısı Orhan Sanrı, temiz, sağlıklı ve sürdürülebilir bir doğada yaşama hakkının, bütün canlıların en doğal hakkı olduğunu belirterek, "Fakat günümüzde sanayi, teknoloji gibi üretimler sonucu ortaya çıkan atıklar, dünyanın birçok yerinde doğayı ve insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Bu nedenle sularımızı, toprağımızı ve havamızı kirletmemeli, ormanlarımızı korumalı, doğaya ve hayatımıza sahip çıkmalıyız. Geri dönüşüm ile değerli tüm kaynaklarımızı koruyup enerji tasarrufu sağlamalı, atık ve çöp miktarını azaltmalıyız" dedi.
Geri dönüşüm teknolojisinin yaygınlaştırılmasının önemine de dikkat çeken Sanrı, "Unutmayalım ki bu dünyanın, doğanın, bizlere ihtiyacı yok. Tersine bizler doğaya muhtacız. Dünya, bize kalan bir miras değil, çocuklarımızın bizlere emanetidir. Bu bilinçle gelecek nesle yeşil, mavi ve tertemiz bir dünya ve doğa, bereketli topraklar bırakmak en önemli görevlerimiz arasında olmalıdır. Doğanın bizlere sunduğu güzellikleri korumak, dünyamıza ve çevremize zarar veren kirliliği önlemek hepimizin ortak görevi olmalıdır" diye konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR