Anamur Haber Ajansı
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 01:29

Gübre ve Yeme Zam Geliyor!

Çiftçinin maliyetini artıracak düzenleme! Gübre ve yeme rekor zam geliyor!

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-06-2024 10:03
Gübre ve Yeme Zam Geliyor!

NUH AKKUŞ

Giderleri için dertlenen çiftçiler eski günleri arayacak! Çiftçiyi daha da zor günler bekliyor! Yeni vergiler tarım sektörünü vuracak.

Çiftçinin tarım ve hayvancılık için kullandığı gübre ve yeme KDV zammı gelmesi planlanıyor. Hükümetin Meclis'e sunmaya hazırlandığı yeni vergi taslağında yer alan bilgilere göre, yem ve gübre gibi temel tarım girdilerine yüzde 10 ila 20 arasında KDV getirilmesi planlanıyor.

Buna göre, yeme yüzde 10, bitkisel üretimin vazgeçilmezi gübreye ise yüzde 20 KDV uygulanacak. Bu vergiler, doğrudan çiftçinin cebinden çıkacak. Bu durumun üretim maliyetlerini arttırması bekleniyor.

Yem ve gübreye getirilen KDV, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek faktörlerin başında geliyor. Maliyet artışları nedeniyle çiftçiler, üretim miktarını azaltmak zorunda kalabilir.

ÇİFTÇİDEN TEPKİ GELİYOR

Yeni vergi taslağına çiftçilerden tepki gecikmedi. Çiftçiler, bu vergilerin kendilerini daha da zorlayacağını belirtti. Tarım örgütleri ise hükümeti, tarım sektörünü desteklemeye ve vergi yükünü azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırıyor.

 

AdminAdmin

YORUMLAR