Anamur Haber Ajansı
HV
21 TEMMUZ Pazar 14:03

Hayırsever vatandaşın bağışlarıyla yaptırılan yapay zeka atölyesi açıldı

Vali Ali Hamza Pehlivan, bir hayırsever vatandaşın bağışlarıyla yaptırılan yapay zeka atölyesinin açılışını gerçekleştirdi.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-06-2024 09:14
Hayırsever vatandaşın bağışlarıyla yaptırılan yapay zeka atölyesi açıldı

ANAMUR HABER AJANSI
Akdeniz ilçesindeki Mersin Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde hayırsever Seyyit Serdar Akyurt’un bağışlarıyla yaptırılan atölyenin açılışı törenle yapıldı.
Törene katılan Vali Pehlivan, desteklerinden dolayı hayırsever Akyurt olmak üzere atölyenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Yapay zekanın, son dönemde dikkat çeken kavramlardan birisi olduğunu ifade eden Pehlivan, "Dünyada, bilimde ve teknolojide baş döndürücü bir hızda gelişmeler yaşanıyor" dedi.
Yapay zekanın temellerinin çok eski dönemlere dayandığını ifade eden Pehlivan, şöyle devam etti:
"Geçtiğimiz aylarda yaptığımız yapay zeka zirvesinde bu konuyu etraflıca ele aldık. Aslında yapay zekanın temelinin Aristo'ya kadar ulaştığından bahsettik. Tarih boyunca, özellikle de yerleşik hayata geçişle birlikte insanlık hem zorlayıcı günlük işlerden kurtulmak, hem de üretim artış ve verimini sağlamak gayesiyle çeşitli makinelerin icadına hep kafa yormuştur. Aristo’nun günlük yaşamda kullanılan araç gereçlerin bir komutla kendi kendine çalışması fikri temelinde otonom makinelerin kullanımına yönelik pek çok fikir ortaya atılmıştır. Yapay zeka ile iştigal edenler, çıkış noktasını bu ifadeye kadar dayandırmaktadırlar."

"Yapay zekanın ilk defa zikredilişi 1950’li yıllara dayanıyor"
Otonom makinelerin 19. ve 20. yüzyılda, 2. Dünya Savaşı sonunda teknolojik sahaya iyice yerleşerek kullanılır hale geldiğini belirten Pehlivan, otonom makinelerden sonra yapay zekanın ilk defa zikredilişinin 1950’li yıllara dayandığını vurguladı. Türkiye'de de bu konudan ilk zikreden kişinin 1959 yılında Ordinaryüs Profesör Cahit Arf olduğunu dile getiren Pehlivan, "Bu konuyla ilgili yazılar yazıp öngörülerde bulunmuştur" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapay zeka konusundaki ifadelerinden bahseden Pehlivan, şunları kaydetti:
"İnsan odaklılığı düşüncesi, Cumhurbaşkanımız tarafından vurgulanmış ve bununla birlikte 2021-2025 yıllarını kapsayan Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi yayınlanmıştır. Ayrıca 2024-2028 yıllarını kapsayan 12. Kalkınma Planı'nda yapay zekaya özel bir başlık açılmıştır. Özellikle de ‘Dijital Türkiye’ vurgusu yapılmaktadır. Milli teknoloji hamlesinin içerisinde insansız hava araçları, insansız deniz araçları ile sağlık, eğitim, ticaret, finans alanlarında teknolojinin ve özellikle de yerli ve milli teknolojinin kullanılması en üst düzeyde başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün ilgili bakanlıklarımız tarafından çok önemsenmektedir. Özellikle savunma sanayinde yerlilik oranı yüzde 80-85’lere ulaştı. Atılan ve atılacak olan adımlarla bilim, teknoloji sahasında yapay zekada dahil olmak üzere çok daha ileri noktalara geleceğiz."

"Hayır yapanlara müteşekkiriz"
Bilgisayarların insan hayatına girdiğinde bilgisayar teknoloji sınıfları ve bilgisayar atölyeleri kurulduğunu anımsatan Pehlivan, "Şimdi de yaygın bir şekilde yapay zeka atölyeleri kuruyoruz. Elbette devletimiz bir yandan bugün içinde bulunduğunuz bu okulda olduğu gibi fiziki şartları iyileştirirken, sayısız yatırımları hayata geçirirken, bir yandan da hayırseverlerimizin katkısıyla ilave adımlar atmak ayrı bir anlam taşımaktadır. Kamu eliyle yapılan birçok yatırım ve faaliyet hayırseverlerimizin katkısıyla daha da artmakta, ivme kazanmaktadır. Bugün burada bir tören yapmamızın sebebi konuya dikkat çekmek, bununla birlikte hayırseverlerimizi de teşvik etmektir. Hayır yapanlara müteşekkiriz. ‘Allah razı olsun’ diyoruz ve devamını da hep beraber getirmek üzere burada bir hedef belirliyoruz" şeklinde konuştu.
Akdeniz ilçesindeki 17 okulda yapay zeka atölyesi kurulduğunu vurgulayan Pehlivan, çocuklara seslenerek, "Sevgili gençler, okulumuzun, dersliklerimizin, atölyelerimizin hepsi sizlere hayırlı uğurlu olsun. En iyi şekilde değerlendirmenizi ve başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum" dedi.
Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek ve hayırsever iş inşanı Akyurt'un da konuşma yaptığı programda, Vali Pehlivan, protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini kesti, sınıfta bulunan öğrencilerle sohbet etti. Pehlivan, öğretmenlerle de bir araya gelerek yürütülmekte olan eğitim ve öğretim hizmetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AdminAdmin

YORUMLAR