Anamur Haber Ajansı
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 01:24

'Kahramanlık Destanı Gülek Boğazı' etkinliği düzenlendi

Kurutuluş Savaşında önemli bir yere sahip olan ve Çukurova’nın düşman işgalinden kurtuluşunda kritik önem taşıyan Gülek Karboğazı Zaferinin 104. yıl dönümü dolayısıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ‘Bir Kahramanlık Destanı Gülek Karboğazı’ söyleşisi düzenlendi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-06-2024 08:49
'Kahramanlık Destanı Gülek Boğazı' etkinliği düzenlendi

ANAMUR HABER AJANSI
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tarsus’a Değerler Katanlar Kurulu’nun (TADEKA) öncülüğünde, tarihe ışık tutan çalışmalara imza atılmaya devam ediliyor. Bu kapsamda, Kurutuluş Savaşında önemli bir yere sahip olan ve Çukurova’nın düşman işgalinden kurtuluşunda kritik bir önem taşıyan Gülek Karboğazı Zaferinin 104. yıl dönümü dolayısıyla, Mersin Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ‘Bir Kahramanlık Destanı Gülek Karboğazı’ söyleşisi gerçekleştirildi.
Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürü Soner Yetgin, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kent Katılımı ve Sivil Toplumla İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça, Muharip Gaziler Derneği ile Tarsus Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği üyeleri, belediye meclis üyeleri, TADEKA üyeleri ve vatandaşların katıldığı söyleşi, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Gülek Düğün Salonunda gerçekleşen söyleşiye konuşmacı olarak, Araştırmacı-Yazar Yusuf Delikoca ile Araştırmacı-Yazar Kenan Şahbaz katıldılar. Söyleşi sonunda merhum ressam Mehmet Bal’ın Kurutuluş Savaşını tasvir ettiği resimler sergilendi. Fransızlara karşı kazanılan tarihi zaferin 104. yıl dönümünde ilk kez böyle bir söyleşi düzenlenirken, katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

“Karboğazı, Çukurova’nın kurtuluşunda önemli bir dönüm noktasıdır”
Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Gülek Mahallesi Muhtarı Tuncay Seyrek, o dönemde yurdun dört bir yanında düşman işgaline karşı çok büyük savaşlar yapıldığını ve önemli zaferler kazanıldığını belirterek, “Bu destanlardan biri de 27-28 Mayıs 1920 tarihinde Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayı Milliye birlikleri ile Fransızlar arasında, Toros Dağlarının eteklerinde yaşandı. Tarihimize Karboğazı Baskını olarak geçen bu destan, Çukurova’nın kurtuluşunda önemli bir dönüm noktasıdır” dedi.

“Çukurova’nın kahramanlığı, Karboğazı Zaferi ile taçlandırılmıştır”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kent Katılımı ve Sivil Toplumla İlişkiler Şube Müdürü Başar Akça ise Büyükşehir Belediyesinin Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ve TADEKA yapılanmasıyla etkinlikte aktif rol aldığını belirterek, “Bu etkinlikte görev aldığımızdan dolayı çok gururluyuz. Karboğazı, Anadolu’nun kapısı olarak tarif edebileceğimiz çok stratejik bir noktada. Çukurova’nın kahramanlığı, Karboğazı Zaferi ile taçlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

“Büyükşehir Belediyesinin bunu gündemde tutması bizim için onur verici”
Programa konuşmacı olarak iştirak eden emekli eğitimci ve aynı zamanda Araştırmacı-Yazar Kenan Şahbaz, “Gelecek nesillerin bu kahramanlıkları bilmesi, vatanına ve bayrağına sahip çıkması açısından çok önemli bir konu. Bu hususta emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bu zaferden sonra Çukurova topraklarında Kuvayı Milliye şahlanmıştır”
Bir diğer konuşmacı Araştırmacı-Yazar Yusuf Delikoca ise “Karboğazı Zaferinin 104. yılında bir ilki gerçekleştirdik. Kahramanların yaşadığı, kahramanların hatıralarının bulunduğu Gülek’te bu etkinliği gerçekleştirmenin onurunu ve gururunu yaşadık. 44 kişilik Gülek Müfrezesi, işgal kuvvetlerinin subaylarını ve askerlerini esir almıştır. Bu zaferden sonra Çukurova topraklarında Kuvayi Milliye şahlanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Pozantı ve Toroslar’ın düşman işgalinden kurtuluşundan sonra, 5 Ağustos 1920’de Pozantı’ya gelerek büyük bir zafer kongresi yapmıştır” dedi.
Program bitiminde Gülek Kapalı Semt Pazarında, Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Topluluğu tarafından konser düzenlendi. Katılımcılar, söyleşinin ardından Karboğazı mevkiinde bulunan zafer anıtını ziyaret edip, fotoğraf çektirdiler.

AdminAdmin

YORUMLAR