Anamur Haber Ajansı
HV
21 TEMMUZ Pazar 12:21

Mola evlerinden faydalanan özel bireyler ve aileleri piknik yaptı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, özel bireylerin toplum içerisinde yer alarak sosyalleşebilmeleri ve ailelerinin de hayatlarını kolaylaştırabilmek amacıyla hayata geçirdiği faaliyetleri sürdürüyor. Mola evlerinden faydalanan özel bireyler ve aileleri piknik yaptı.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-07-2024 15:02
Mola evlerinden faydalanan özel bireyler ve aileleri piknik yaptı

ANAMUR HABER AJANSI
Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Engelliler Şube Müdürlüğü tarafından 2 yıl önce hizmete açılan, anne ve babaların iş, hastane veya özel işlerini hallederken özel bireylerin 1 günlük faydalanabileceği mola evleri, özel bireylere yönelik sosyal etkinliklerini sürdürüyor. Bu kapsamda Mola evlerinden faydalanan özel bireyler ve ailelerine yönelik piknik gerçekleştirildi. Ormanda şarkılar eşliğinde oyun oynanıp dans eden özel bireyler ve aileleri, yeşilliklerin arasında doyasıya eğlendi.
"Sıcak havadan dolayı etkinliklerimizi yaylalarda sürdürmeye çalışacağız"
Mola Evi Sorumlusu Fatma Hörlek, piknikte özel bireylere çevre bilincini aşılamak için çöp toplama etkinliği gerçekleştirmenin yanı sıra değişik oyunlar oynatarak el-göz koordinasyonu sağlamalarını amaçladıklarını belirtti. Hazırladıkları ikramlarla onları ağırlamaya çalıştıklarını anlatan Hörlek, "Ailelerimiz, genelde tek başlarına ya da özel bireylerle bir yerlere gidemeyen aileler. Bu nedenle annelerle çocukları ya da sadece anneleri veya sadece çocuklarımızı sık sık etkinliklere götürüyoruz ki çocuklar da anneler de sosyalleşsinler" dedi. Bu tür etkinlikleri sık sık gerçekleştirdiklerini ifade eden Hörlek, “Yaz döneminde sıcak havadan dolayı etkinliklerimizi yaylalarda sürdürmeye çalışacağız” diye konuştu.
Özel bireyler ve aileleri, hem sosyalleşti hem eğlendi
Etkinliğine çocuğuyla katılan Raziye Ersöz, bu tür etkinliklerin sosyalleşmeleri açısından önem taşıdığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Nehir Pekmez de kardeşinin Mola Evi sayesinde sosyalleşip arkadaş edindiğini ifade etti. Pekmez, “Kardeşim otizmli. Hiç evden çıkan bir insan değildi. Artık sosyalleşiyor, konuşabiliyor arkadaş edinebiliyor. Onun için iyi oldu. Bu tür etkinlikler sadece kardeşim için değil herkese çok faydalı oluyor" dedi.
Velilerden Emine Dönmez ise duygularını paylaşarak, “Artık çocuğumun arkadaşlarıyla iletişimi daha güze" ifadesini kullandı.
Mola Evi’nden faydalanan Uğur Yıldırım, piknikte çok eğlendiğini dile getirerek, "İlk defa katıldığım bu etkinlikte arkadaşlarımla eğlendim. Su savaşı yaptık, çöp topladık" diye konuştu.

AdminAdmin

YORUMLAR