Anamur Haber Ajansı
HV
21 TEMMUZ Pazar 13:03

Muz Üreticilerinin İsyanı

Anamur MUZ BİR yönetim  Kurulu, Alanya MUZ BİR yönetim  Kurulu, Adana MUZ BİR yönetim  Kurulu ve Silifke MUZ ÜRETİCİLERİ Platformu ortak bir açıklama yaparak muz üreticilerinin isyanını dile getirdiler.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-07-2024 14:01
Muz Üreticilerinin İsyanı

 

HAVVA ULU

Ortak bildiri şu şekilde; “Bizler Akdeniz bölgesinde muz üreticisi çiftçileriz,ağır koşullarda binbir emekle üreterek ülkemizin ihtiyacını karşılar hale getirdiğimiz yerli Muzumuz; bir çok tarım ürününde olduğu gibi artan üretim maliyetleri ve üretici fiyatları üzerinde kurulan tekelleşmiş düşük fiyat dayatması sonucu üretim maliyetini karşılamayıp üretilemez hale gelmiştir. Bölgemizde üreticiden muz alan ve tekelleşmiş yapıya dönüşüp serbest piyasayı manipüle eden komisyoncu dernekleri her zaman olduğu gibi son 2 haftadır fiyatları aşağı çekmenin hiç gerçekçi açıklaması olmadan "Ben yaptım,oldu bitti"diyerek üreticinin ekmeğine kan doğramıştır. Henüz daha üretici % 38 zamlı elektrik faturalarıyla yüzleşmeden 20 TL gibi kabul edilemez fiyat dayatmaları manidardır,hasat sezonu öncesi üretim maliyetini bile karşılamayan bu akıl dışı fiyat dayatması yerli muz üretiminin önünü kesip çiftçiye üretimden vaz geç demektir. Muz üretiminin önünü kesmeye yönelik bu akıl ve akla aracılık edenler şunu bilsinler’ki; çiftçi üretemezse bu ülke bir yerlere bağımlı kalır ve ithal baronları köşe başlarını tutar.

MUZ ÜRETİCİLERİNİN İSYANI; ‘YETER ARTIK, EKMEĞİMİZE,EMEĞİMİZE YÖNELİK SALDIRILARINIZI ARTIK KALDIRAMIYORUZ’.

Bizler aşağıdaki imzaları bulunan üretici birlikleri olarak üreticiye dayatılan bu hakkaniyeten uzak 20 TL olarak uygulamaya çalıştığınız fiyatı kabul etmeyerek üreticimize 24 TLden aşağı bir fiyata kestirmemelerini tavsiye ediyoruz. Üretici’nin bu talebi kabul görmemesi halinde ‘KESTİRMEM’ iradeside dahil olmak üzere bir dizi hak arama mücadelesinin içinde bulunacağız.

Anamur MUZ BİR yönetim  Kurulu

Alanya MUZ BİR yönetim  Kurulu

Adana MUZ BİR yönetim  Kurulu

Silifke MUZ ÜRETİCİLERİ Platformu

AdminAdmin

YORUMLAR