Anamur Haber Ajansı
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 19:49

Öğrenciler YKS öncesi deneme sınavına girdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme kurs merkezlerinde, YKS öncesi son deneme sınavı yapıldı. Yıl boyunca hazırlık süreci geçiren 4 bin 275 üniversite adayı, hem psikolojik hem de mental olarak sınava hazırlandı.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 05-06-2024 08:31
Öğrenciler YKS öncesi deneme sınavına girdi


ANAMUR HABER AJANSI

Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren eğitim ve öğretimi destekleme kurs merkezlerinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlık süreci tamamlandı. Yıl boyunca Tarsus’tan Anamur’a kadar hizmet veren kurs merkezlerindeki toplam 4 bin 275 üniversite adayı, yoğun bir çalışma süreci geçirdi.
Hem derslerle hem de deneme sınavlarıyla YKS’ye hazırlanan öğrenciler, kurs merkezlerinde yapılan son demene sınavına da girdi. 4 bin 275 öğrencinin aynı anda girdiği deneme sınavıyla öğrencilerin hem zaman yönetimi yapmaları, hem de sınav stresinin azaltılması amaçlandı.
Öğrenciler, kurs merkezlerinde verimli bir hazırlık süreci geçirdiklerini belirtirken, öğretmenler de sınav öncesi olduğu gibi sınavdan sonra tercih sürecinde de sadece kurs merkezi öğrencilerine değil, kentteki tüm öğrencilere destek vereceklerini ifade ettiler.

"Denemelerin sıklığına önem verdik"
Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi Rehber Öğretmeni Rukiye Türk, il genelinde 20 kurs merkezi olduğunu belirterek, bunların 11'inin YKS, diğerlerinin de LGS hazırlık kurslarından oluştuğunu ifade etti. YKS kurs merkezlerinde bu yıl toplam 4 bin 275 öğrencinin eğitim gördüğünü vurgulayan Türk, "Sene başından bu yana bütün sınıflara rehberlik dersleri verdik. Bunun dışında, eğitim koçluğu da yapıyoruz. Öğrencilerimize birebir programlar yapıyor, her hafta yaptığımız denemelerin takibini de gerçekleştiriyoruz. Ayrıca her ay veli görüşmeleri de gerçekleştirdik" dedi. Süreç içinde seri denemeler yaptıklarını da aktaran Türk, "Hem ilk dönem, hem de sınavın yaklaştığı bu son süreçte, geçtiğimiz iki hafta öğrencilerimiz her gün TYT ve AYT denemelerine girdi. Bu yaptığımız son denememiz, YKS provası dediğimiz genel bir TYT denemesiydi. Öğrencileri hem fizyolojik, hem psikolojik açıdan hazırlamak adına, denemelerin sıklığına önem verdik" diye konuştu.

"Sınav öncesi son hafta çok önemli"
Sınava dair olumsuz düşüncelerin öğrencinin motivasyonunu düşüreceği için hem öğrencinin sosyal hayatında, hem de ev içinde sınava dair olumsuz tutumların olmaması gerektiğini ifade eden Türk, şöyle konuştu: “Sınav öncesi bir uyku düzeni oluşturulması gerekiyor. Bizim bu sınavları yapma sebebimiz, öğrencilerin sınav günündeymiş gibi kendilerini hazırlamaya çalışmaları. Bu nedenle de özellikle son hafta, buna daha fazla özen gösterilmesini bekliyoruz. Sınava gidecekmiş gibi erken kalkılması, her zaman tüketilen besinlerin tüketilmesi gibi. Sınavdan önce belgelerin hazırlanması, sınav yerine gidip görülmesi de çok önemli."
Öğrencilere desteklerinin bundan sonraki süreçte de devam edeceğini ifade eden Türk, sınava girecek bütün öğrencilere başarılar diledi.

AdminAdmin

YORUMLAR