Anamur Haber Ajansı
HV
19 TEMMUZ Cuma 23:52

Özyiğit: "Yenişehir Belediyesi yenilenebilir enerjiye geçiyor"

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, "Yenişehir Belediyesi yenilenebilir enerjiye geçiyor. 3 lokasyonda toplam 1,2 MW kurulu güce sahip güneş enerji sistemi için bağlantı anlaşmalarını imzaladık" dedi.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-06-2024 08:45
Özyiğit:

ANAMUR HABER AJANSI
Mersin Yenişehir Belediyesi ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi iş birliğiyle “Yenişehir’de Çevre Kültürü Paneli” düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Belediye Başkanı Özyiğit, İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Dr. Baran Bozoğlu ve Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Şeref Erol konuşmacı olarak katıldı. Oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın takip ettiği panelin moderatörlüğünü Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Kurucu Başkanı Zehra Korkmaz yaptı.

"2050 yılına kadar net yüzde sıfır emisyonu taahhüt ettik"
Özyiğit, sürdürülebilirlik ve çevre koruma konularında somut adımlar atan bir yönetim anlayışı ortaya koyduklarını belirtti. 2019'da göreve geldiklerinde yönetim anlayışlarını 6 temel ilke üzerine kurduklarını ifade eden Özyiğit, "Bu ilkelerden biri de ekoloji ilkesiydi. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz projeler ve uygulamalarla, kentimizi daha yaşanabilir ve çevre dostu bir hale getirmeyi hedefledik" diye konuştu. 2020 yılında ilk olarak sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ni imzaladıklarını ve Başkanlar Sözleşmesi’nin 2020-2030 dönemi kriterlerine uyacağını taahhüt eden Türkiye’deki ilk belediye olduklarını ifade eden Özyiğit, "Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı kapsamında 2050 yılı karbon nötr emisyon eylemlerini hazırlayan Türkiye’nin ilk ilçe belediyesi olduk. Sera gazı salınımını 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltmayı, 2050 yılına kadar ise net yüzde sıfır emisyonu taahhüt ettik" ifadelerini kullandı.

Dünya Bankası fonu destek verecek
Yeşil alanların arttırılması ve korunması, atık yönetimi ve geri dönüşüm, sürdürülebilir ulaşım ve altyapı, çevre eğitimi ve bilinçlendirme ile kentsel dönüşüm ve planlama alanlarında 5 yılda önemli işlere imza attıklarını belirten Özyiğit, şöyle devam etti: "Ülkemiz maalesef enerji ihtiyacında dışa bağımlı ancak yenilenebilir enerji kaynakları açısından da büyük bir potansiyele sahip. Yenilenebilir enerji kaynaklarından ne yazık ki yeterince faydalanamıyor, bu imkanları kullanamıyoruz. Yenişehir Belediyesi olarak tüm imkanlarımızla çalışıyoruz. Belediyemizin enerji tüketiminin yüzde 90’nını oluşturan 10 lokasyonda enerji verimliliği etütlerini tamamladık, yol haritasını oluşturduk. Bu Enerji Etüt Raporları ışığında ilk olarak yenilenebilir enerji yatırımları için harekete geçtik. Belediyemizin elektrik tüketiminin yüzde 80’nini oluşturan 6 lokasyonumuzda çatı tipi güneş enerjisi sistemi kurulumu için projelerimizi hazırladık. 3 lokasyonda toplam 1,2 MW kurulu güce sahip güneş enerji sistemi için bağlantı anlaşmalarını imzaladık. Söz konusu yatırım, Dünya Bankasının fonu olan Kamu ve Belediye Binalarında Yenilenebilir Enerji Projesi (PUMREP) kapsamında yapılacak. Önümüzdeki 6 aylık dönemde devreye alınması planlanmaktadır."

Rüzgar enerjisi için ilk adımlar atıldı
Rüzgar enerjisi için de çalışma yaptıklarını ifade eden Özyiğit, "Silifke ve Mut sınırında tespit ettiğimiz bir bölgede de 850 KW gücünde rüzgar enerji santrali kurulumu için çalışmalarımız devam ediyor. Belirlediğimiz noktada rüzgar ölçüm değerlerinin çıkmasını bekliyoruz. Değerlerin istenilen düzeyde olması durumunda hızlıca sonraki aşamalara geçeceğiz" şeklinde konuştu.

"30 noktada elektrikli araç şarj istasyonunu kurduk"
Yenişehir’in Türkiye’de elektrikli araçların en çok kullanıldığı ilçelerden biri olduğuna dikkat çeken Özyiğit, "6’sı DC, yani hızlı şarj olmak üzere toplamda 30 adet elektrikli araç şarj istasyonunu kentimizin farklı noktalarına konumlandırdık. Bu konuda iştirak şirketimiz olan Yenişehir İşletmecilik A.Ş’nin sahip olduğu alt lisans üzerinden başka belediyelerimize de kurulum ve işletme desteği vermeyi hedefliyoruz" dedi.
İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği Başkanı Dr. Baran Bozoğlu da Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir ve Ekolojik Yaşam konusunda katılımcılara bilgi verdi. Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Şeref Erol ise Doğanın Estetiği ve Yeşil Kültür konusunda konuşma yaptı.

AdminAdmin

YORUMLAR