Anamur Haber Ajansı
HV
19 TEMMUZ Cuma 23:49

Vali Pehlivan, Moldova Cumhuriyeti Mersin Fahri Konsolosluğunun açılış resepsiyonuna katıldı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Moldova Cumhuriyeti Mersin Fahri Konsolosluğunun açılış resepsiyonuna katıldı.

Mersin
Giriş Tarihi : 07-06-2024 11:55
Vali Pehlivan, Moldova Cumhuriyeti Mersin Fahri Konsolosluğunun açılış resepsiyonuna katıldı

ANAMUR HABER AJANSI
İki ülkenin milli marşlarının okunması ile başlayan programda konuşan Vali Pehlivan, Moldova Fahri Konsolosluğunun hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu. Türkiye ve Moldova ilişkilerinin çok uzun yıllara dayandığına dikkat çeken Vali Pehlivan, "Bununla birlikte Moldova’nın, 27 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrılıp, bağımsızlığını ilan ettikten sonra bu ilişkiler daha da pekişmiştir. Nitekim çok geçmeden Aralık 1991 yılında ilk tanıyan ülke Türkiye olmuş ve 2 Şubat 1992 yılı itibariyle de diplomatik ilişkiler resmi olarak başlamıştır. O günlerden bugünlere iş birliği koordinasyon içerisinde iki ülke ilişkileri olumlu bir seyir izlemiş, ikili ve çok boyutlu platformlarda bu ilişkiler devam etmektedir" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 17-18 Ekim 2018 tarihlerinde Moldova'yı ziyaretiyle birlikte imzalanan yüksek düzeyli stratejik iş birliği anlaşmalarıyla ilişkilerin çok daha önemli bir boyut kazandığını söyleyen Vali Pehlivan, "TİKA'mız aracılığıyla Moldova'da çok önemli müşterek yatırımlar hayata geçirilmiştir. İki ülkenin birçok noktası var. Bunlardan birisi de elbette Moldova'da yaşayan Gagavuz Türkleri. Gagavuz biliyorsunuz Gök-Oğuz anlamına gelir. Gagavuzlar Oğuz boylarından gelir. Tabi orada soydaşlarımızın yaşıyor olması Türkiye ile Moldova arasındaki ilişkilere ayrı bir anlam katmaktadır, ayrı bir bağ oluşturmaktadır" diye konuştu.
Türkiye ile Moldova arasındaki ticaret hacminin özellikle son yıllarda daha da arttığını vurgulayan Vali Pehlivan, şöyle devam etti; "Bir milyar dolar seviyesinde ve bu rakam içerisinde Mersin ile Moldova arasındaki ticaret hacmi 14-15 milyon dolarlara kadar ulaşmıştır. Bizim ülke olarak dünyaya bakışımız, dünyanın gidişatına bakışımız çok açık ve nettir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dış politikada 'Yurtta barış, dünyada barış' anlayışını ortaya koymuştur. Bizim devlet anlayışımızda da millet anlayışımızda da yaşatmaya dayalı insan odaklı bir anlayış söz konusudur. Devlet ve millet olarak bizim için aslolan insani değerlerin yaşatılması ve dünyada da genel olarak huzurun, barışın, kardeşliğin, esenliğin, hakim kılınmasıdır."
Programda Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ve Moldova Cumhuriyeti Mersin Fahri Konsolosu Ufuk Maya da birer konuşma gerçekleştirdi. Ardından Vali Pehlivan, Büyükelçisi Croitor ve Fahri Konsolos Maya ile birlikte Fahri Konsolosluğun temsili açılışı gerçekleştirdi.

AdminAdmin

YORUMLAR